حجت الاسلام شمالی: امام خمینی هیچوقت مجوز حمله مسلحانه نداد

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

آخرین مطالب

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  پر مخاطب ها

  آرشیو مطالب

  برچسب ها

  شفقنا-رئیس مرکز اسلامی انگلیس گفت: حضرت امام روی جان و اموال مردم حساس بودند و هیچ وقت مجوز حمله مسلحانه را ندادند ولو برای کشتن نظامیان حکومت شاهنشاهی.

  به گزارش شفقنا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدعلی شمالی به خبرنگار ایرنا در لندن گفت: نفس تحقق انقلاب اسلامی، در سال ۱۳۵۷ تحولی بزرگ بود. ازنظر بنده مهم‌ترین و اولین دستاورد در متن این اتفاق، اصل انقلاب است که به گفته حضرت امام (ره) انفجار نور بود، زیرا در آن زمان دین رفته‌رفته به حاشیه سپرده ‌شده و انسان‌های وارسته و متدین، در ابراز عقیده خود در انزوا به سر می‌بردند و این تصور ذهنی بر غالب جامعه جهانی حاکم بود که دوران دین و دینداری دستکم در عرصه سیاسی – اجتماعی و در بستر عمومی آن، به اتمام رسیده است.

  وی افزود: انقلاب اسلامی با چنین روحیه حاکمی بر جامعه، شکل گرفت و بار دیگر به همگان نشان داد که دین از توانایی و ظرفیت بسیار وسیعی برخوردار است که به لحاظ کمی و کیفی می‌تواند عمیق‌ترین وعظیم‌ترین تحولات سیاسی ـ اجتماعی را ایجاد می‌کند.

  *** امام اجازه نمی‌دادند که حوادث، به درگیری مسلحانه کشیده شود؛ لذا انقلاب ما کمترین تلفات جانی را داشت؛

  شمالی با توجه به رهبری خردمندانه حضرت امام خمینی(ره) در پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: یکی از ویژگی‌های مهم دیگر ؛انقلاب اسلامی این بود که با کمترین تلفات انسانی پیروز شد و تلفاتی هم اگر بود، بدین ‌صورت بود که مردم به صورت یک طرفه کشته و شهید می‌شدند؛ به این دلیل که حضرت امام (ره) اجازه نمی‌دادند که حوادث به درگیری مسلحانه کشیده شود. حضرت امام روی جان و اموال مردم حساس بودند و هیچ وقت مجوز حمله مسلحانه را ندادند ولو برای کشتن نظامیان حکومت شاهنشاهی.

  وی انقلاب اسلامی را نمونه و شکل جدیدی از حکومت سیاسی در عرصه بین‌الملل توصیف کرد که در ساختار آن ‘دین با مردمسالاری و دمکراسی، کاملاً قابل تجمیع بوده و پشتوانه آن‌هم مرجعیت دینی است.’

  رئیس مرکز اسلامی انگلیس افزود: برخلاف گفته برخی که مرجعیت دینی قصد تحمیل خود و ایجاد دیکتاتوری را دارد، نظام جمهوری اسلامی پس از ۲۵۰۰ سال برپا شد و این ویژگی مهم و اصلی است که نباید فراموش شود. هر چند ممکن است هرکسی از زوایای مختلف به‌نظام حاکم بر ایران نگاه کند، با این‌حال گمان نمی‌کنم کسی باشد که بگوید نظام ایران استقلال ندارد. حتی معارضین هم با یک مقدار انصاف به این امر واقف هستند که ایران بعد از انقلاب، دیگر کشوری وابسته و منفعل نیست.

  شمالی در پاسخ به این سؤال که ‘با توجه به تحولات یک دهه گذشته در مصر یا لیبی، ارزیابی شما از تأثیر و پیام انقلاب بر روی این جنبش‌ها به‌ ویژه با وجود بحث‌های سیاسی در منطقه و مشکلات فلسطین با رژیم صهیونیستی، چیست؟ گفت: پیام انقلاب پیامی دینی است و ‘مراجعه به خداوند’ بدین معنی است که بدانیم که هیچ تغییر مثبت، اصلاح و تحولی جز با توکل بر خداوند متعال و حرکت در سایه اراده الهی نمی‌تواند انجام و میسر شود.

  وی افزود: انقلاب اسلامی این پیام را به بشریت منتقل می‌کند که خداوند به انسان به میزانی ظرفیت و قدرت داده است که اگر مسیر درست را از باطل انتخاب کند و با توکل، توان ذاتی و درونی خود پیش برود؛ می‌تواند بر همه بحران‌ها و مشکلات فائق آمده و محلی برای یاس و ناامیدی نداشته باشد. اگر یک ملت و مسئولین کشور به این ذهنیت و نتیجه برسند که با هر کار و فعالیتی، بازهم درجا می‌زنند، فساد ایجاد می‌شود.

  شمالی افزود: لذا پیام انقلاب اسلامی این است که نه رژیم تا دندان ‌مسلح پهلوی، نه ارتش کاملاً مجهز به سلاح‌های روز و حتی نظامیان کشورهای مختلف که صدام امکان آن را داشت و نه تحریم‌های اقتصادی، می‌تواند جلوی شما را بگیرد. به ‌شرط اینکه عاقلانه رفتار کنید و توکلتان به خداوند باشد و از توان درونی و اتحاد ملت خود استفاده کنید.

  به گفته رئیس مرکز اسلامی انگلیس؛ پیام انقلاب اسلامی چیزی جز پیام دین، انبیاء و قرآن در عصر حاضر نیست. یعنی حضرت امام به‌عنوان عالم دینی با شناختی که از اسلام و دنیا داشتند، همان پیام را بازگو کردند. به نظرم منظور از صدور انقلاب هم همین است. منظور این نبوده که انقلاب ما توسط اقدامات سیاسی، نظامی و حتی اقتصادی صادر شود، بلکه بشر دوباره به فطرت خود، خدا، دین و به توان ذاتی خود مراجعه کند.

  حجت‌الاسلام‌والمسلمین شمالی در پاسخ به سؤال دیگری درباره شناسایی قدس از سوی آمریکا به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و اینکه مخالفت دنیا با آن چقدر می‌تواند با آرمان‌های انقلاب پیوند بخورد، گفت: مساله فلسطین به ‌طورکلی و بحث قدس به‌طور خاص، مبحثی است که ابعاد پیچیده و مختلفی دارد. اینکه میلیون‌ها فلسطینی آواره شوند و کسانی هم که در داخل (فلسطین اشغالی) هستند، بخواهند در سایه سرنیزه و ساخت دیوار، زندگی کنند، مساله دردناک و قابل‌توجهی است و در هر کشور و هر جای دنیا، قابل‌قبول و پذیرش نبود. اما مشکل زمانی جدی‌ می‌شود که در جایی اتفاق بیافتد که یکی از خاستگاه‌های بزرگ تمدن بشریت و سه دین بزرگ در منطقه است و بسیاری از انبیاء و اقوام در آنجا بوده‌اند و برای مسیحیت و یهودیت و اسلام بسیار راهبردی و مهم دارد .

  وی افزود: درباره قدس، مسئله باز مهم‌تر می‌شود، چون این شهر ازلحاظ استراتژیک اهمیت بین‌المللی دارد و نباید وارد بحث‌های سیاسی شود. مثل این می‌ماند که عربستان ادعا کند مسجدالحرام، متعلق به این کشور است، با اینکه همه جهان می‌داند که هرچند به لحاظ سیاسی جزو قلمرو عربستان محسوب می‌شود، اما مالکیت آن ازلحاظ معنوی متعلق به یک میلیارد و نیم مسلمان و ازلحاظ آثار باستانی و فرهنگی متعلق به‌کل بشر است.

  شمالی ادامه داد: بدین ترتیب دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اشتباه بزرگی مرتکب شد و هم به مردم فلسطین و موضوع قدس و هم به خود آمریکا ضربه زد، زیرا این کشور تابه‌حال به‌عنوان میانجی در این ماجرا مطرح بود و در مذاکرات سه‌جانبه با فلسطین و رژیم اشغالگر بر سر یک میز می‌نشست و واشنگتن به‌ عنوان داور و میانجی در مذاکرات سازش حضور داشت. اما اکنون آمریکا نمی‌تواند خودش را به‌عنوان میانجی بی‌طرف مطرح کند، گرچه تاریخ نشان می‌دهد که غالباً پیش‌ از این نیز بی‌طرف نبوده است، اما حداقل تا حدی ظواهر رعایت می‌شد و حتی یک‌ زمانی خود واشنگتن هم ساختن شهرک‌های صهیونیستی را محکوم می‌کرد؛ اما اینکه ترامپ نه‌تنها بی‌طرف نباشد، بلکه برخلاف شرکای غربی‌اش و رویه کل دنیا که در رأی مجمع عمومی نشان داده شد، این تصمیم را بگیرد، بیش از هر چیز، جایگاه بی‌طرفی آمریکا را زیر سؤال برد و قطعاً این قضیه هیچ خدمتی هم به اسرائیل نمی‌کند.

  وی افزود: اکنون باید با خردورزی، ‌راه حلی منطقی پیدا کرد که همه با کرامت، آرامش و امید زندگی کنند. وقتی یک ملت، تحت‌فشار قرار بگیرد و هرلحظه امید زندگی مردم آنا کمتر شود، مثل این است که شما در بشکه باروت زندگی می‌کنید. بنابراین تصمیمی که ترامپ گرفت، بسیار خطرناک است و نه به قضیه فلسطین، نه رژیم (صهیونیستی) اسرائیل و نه آمریکا کمک کرد، یعنی وی رویه کاملاً باخت – باخت را در پیش گرفته است.

  نویسنده : دانلودی بازدید : 2 تاريخ : يکشنبه 22 بهمن 1396 ساعت: 8:12
  برچسب‌ها :
  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها