یک مسئول: بغداد در قبال قراردادهای نفتی اربیل با روسیه تعهدی ندارد

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

آخرین مطالب

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  پر مخاطب ها

  آرشیو مطالب

  برچسب ها

  شفقنا -مهدی العلاق دبیر هیات دولت عراق گفت: بغداد در قبال قراردادهایی که اقلیم کردستان عراق با شرکت ‘روسنفت’ روسیه بسته است هیچ تعهدی ندارد.

  به گزارش ایرنا، رسانه های عراقی روز جمعه به نقل از خبرگزاری ‘اسپوتنیک’ از قول العلاق نوشتند که دولت بغداد هیچ گونه تعهدی در قبال الزامات ناشی از قراردادهایی که شرکت روسنفت با تشکیلات محلی در اربیل بسته است ندارد.
  این مسوول عراقی تاکید کرده است که شرکت مذکور با این کار (عقد قرارداد با اربیل بدون کسب نظر دولت مرکزی در بغداد) پیش از آن که برای دیگران مشکل ساز شود خودش را به دردسر انداخته است.
  وی بر ضرورت حل مشکلات مربوط به حوزه نفت در کردستان عراق در چارچوب صحیح و قانونی آن تاکید کرد.
  شرکت روسنفت از شرکت های بزرگ نفتی ماه فوریه گذشته از امضای قرارداد با تشکیلات محلی کردستان عراق برای خرید نفت خام خبر داد. شرکت های خارجی دیگری نیز طی هفت سال گذشته با همین شیوه و بدون دخالت دادن بغداد، قراردادهایی را با اربیل امضا کردند که هم اکنون میلیاردها دلار طلب کار هستند و تشکیلات محلی بدلیل بحران اقتصادی از پرداخت آن ناتوان است.
  این مسائل از چند ماه پیش بغداد را وادار کرد تا زمان برقراری نظارت شرکت ملی نفت عراق (سومو) بر فعالیت های نفتی اقلیم پرداخت اعتبارات و بودجه های ملی مصوب به تشکیلات محلی در کردستان عراق را متوقف کند.
  دولت مرکزی همچنین سهم اقلیم از بودجه ملی را از رقم پیشین ۱۷ درصد به ۱۲٫۶۷ درصد در بودجه (هنوز تصویب نشده) سال ۲۰۱۸ کاهش داده است که همین امر به یکی از محورهای مهم اختلافات و تنش میان دو طرف تبدیل شده است.

  نویسنده : دانلودی بازدید : 1 تاريخ : جمعه 6 بهمن 1396 ساعت: 18:15
  برچسب‌ها :
  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها