یادداشت: آینده ی جریان های سیاسی از جمله اصلاح طلبی نزد افکار عمومی مردم، روشن نیست

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

آخرین مطالب

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  پر مخاطب ها

  آرشیو مطالب

  برچسب ها

  شفقنا- آینده هر جریان سیاسی از عملکرد امروز آن‌جریان حاصل خواهد شد. عملکرد دیروز جریان اصلاحات در مقابل جریان احمدی‌نژاد باعث شد مردم به رغم ردصلاحیت کاندیدای قطعی این جریان سیاسی اما به علت سابقه خوش دولت اصلاحات مجدد به جریان اصلاحات و نماینده این جریان در انتخابات ۹۶ رجوع کنند. این جریان البته در سال جاری با قدرت بیشتری به روحانی رای داد.

  به گزارش شفقنا، مصطفی درایتی در یادداشتی برای جهان اقتصاد نوشت: درحالی که اصول‌گرایان نیز توانستند نتایج خوبی را نسبت به گذشته به دست آورند. اما شکست خوردند. جریان اصلاح‌طلب به خاطر پویایی،‌کارآمدی، نقد پذیری و بسیاری موارد دیگر همواره در طول سه دهه گذشته توانسته خود را باخواسته‌های مردم جامعه همراه کند.

  اما از این منظر جریان اصولگرا بدون تغییر دهه‌های گذشته را پشت سرگذاشت است. جریان سیاسی اصول‌گرا بیش از اتحاد درونی و رسیدن به وحدت رویه‌های فرمایشی نیازمند پوست‌اندازی است. اگر این جریان تکلیف خود را با برخی گرایش‌ها و اشخاص که به این جریان در طول سالهای گذشته صدمه وارد کرده‌اند، روشن نکند از سوی بدنه این اصول‌گرایی در جامعه طرد خواهد شد. نمی‌تواند جایگاه روبه کاهش خود را درجامعه حفظ کند. از این رو هر چه زود‌تر این جریان باید به بازسازی تشکیلاتی و نه‌دستوری خود بپردازد.

  با وضعیت فعلی جریان اصولگرا نمی‌تواند به آینده روشنی امیدوار باشد. مگر این‌که اصلاحات روشنی در درون خود به صورت جدی دنبال کند. هرچند زود است از اکنون برای انتخابات ۹۸ شرایط کشور را ارزیابی کرد اما عملکرد کلی مجلس دهم درمقابل مجلس گذشته که همواره به حاشیه‌سازی برای دولت، اصلاح‌طلبان و کشور می‌پرداخت مطلوب ارزیابی می‌شود.

  هرچند آن‌گونه که باید و شاید عملکرد اصلاح‌طلبان مجلس در نزد افکار عمومی روشن نیست. اما وقایع آینده بر نوع آرایش و تاثیرگذاری جریانات سیاسی موثر خواهد بود. در هر صورت جریان اصولگرا اگر به دنبال اثرگذاری واقعی در قدرت است، باید همانند جریان اصلاحات به بازسازی جدی خود در نزد افکار عموی بپردازد. البته فرصت پیش رو تا انتخابات مجلس فرصتی برای این بازسازی نیست.

  در درون این جریان مشکلات عمیق و جدی به وجود آمده که آینده این جریان سیاسی را با ابهام روبه‌رو کرده است. جریان اصلاح‌طلب هم نباید تمام تخم مرغ‌های خود را در سبد نا‌کار آمدی جریان اصول‌گرا در نزد مردم بگذارد. زیرا این جریان در چند سال گذشته نه در مجلس توانسته با مهره‌های اصلی خود وارد شود و نه در قوه مجریه توانسته با نماینده واقعی خود وارد عرصه گردد. از این رو عملکرد اصلاح طلبان واقعی از دیدگاه مردم فاصله گرفته. این امکان وجود دارد که اگر حتی هماهنگی فرمایشی بین اصول‌گرایان در انتخابات پیش رو به وجود آید به نوعی فضا برای تکرار پیروزی‌های اصلاح‌طلبان سخت‌تر از گذشته شود. از این رو اصلاح‌طلبان باید تلاش کنند تا همواره صدای لایه‌های مختلف جامعه باشند.

  نویسنده : دانلودی بازدید : 1 تاريخ : چهارشنبه 27 دی 1396 ساعت: 18:58
  برچسب‌ها :
  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها