بر فراز عصمت و دعوت به نقد نوشتاری از حجت الاسلام هادی سروش

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

آخرین مطالب

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  پر مخاطب ها

  آرشیو مطالب

  برچسب ها

  شفقنا- حجت الاسلام والمسلمین هادی سروش در نوشتاری آورده است: در مقام عصمت گفتاری و رفتاری (فردی ، خانوادگی ، اجتماعی ، سیاسی ، …) ائمه اطهار (ع) تردیدی نیست و این باور مقدس ؛ از مترقی ترین اعتقادات شیعه بوده و هست.

  اما نقدپذیری درحکومت و حاکمیت به دو جهت ضرورت دینی و عقلانی پیدا میکند: از سویی حکومت ؛ مملو از حقوق متزاحم و متراکم شهروندان است و وجود این حقوقِ انبوهی ، ایجاب میکند مردمان ، در متن امور اجتماعی و سیاسی خود بوده و نظرات مثبت و منفی خود را بدون هیچ نگرانی ابراز نمایند و از سوی دیگر ؛ در ذات قدرت، برتری طلبی نهادینه شده و اگر با حضور و اظهار نظرهای متفاوت شهروندان جامعه اسلامی، همراه نشود خوف دیکتاتوری و انواع فساد در دامنه های آن حاکمیت رفته و نتیجتا خدای ناخواسته به شکست حکومت دینی و نیز دین زدایی از بخش های مهم جامعه میشود .

  جان عالَم بفدای امام علی (ع) که در اوج عصمت و طهارت روح ، از فرد فرد جامعه دعوت به اظهار نظر و نقد میکند ، تا همگان بدانند و بفهمند که عنصر نقد و نقد پذیری جزء لاینفک حکومتهای دینی بوده و هست .

  و اگر امام (ع) چنین نمیکرد عده ای چه بسا با سوء استفاده از الگوی حاکمیتی امام علی (ع) ، ادعای درست پنداری میکردند و دهان ها را به بهانه حاکمیت دینی، بر هر نقد و انتقادی می بستند …

  لذاست که در خطبه ۲۱۶ که به حق ؛ سند افتخار و نشانه بی بدیل حقانیت و بلندای گفتمانِ حکومتی شیعه است، میفرماید: «از سخنانی که تشخیص داده اید حق است، مرا محروم نکنید و نیز از مشورتهای بجا کوتاهی مکنید،  چرا که من (شخصا به عنوان یک انسان) خویشتن را ما فوق آنکه اشتباه کنم نمیدانم و در کارهایم ایمن نیستم مگر اینکه خدا مرا حفظ کند …..
  فَلَا تَکُفُّوا عَنْ مَقَالَهٍ بِحَقٍّ أَوْ مَشُورَهٍ بِعَدْلٍ فَإِنِّی لَسْتُ فِی نَفْسِی بِفَوْقِ أَنْ أُخْطِئَ وَلَا آمَنُ ذَلِکَ مِنْ فِعْلِی إِلَّا أَنْ یَکْفِیَ اللَّهُ مِنْ نَفْسِی مَا هُوَ أَمْلَکُ بِهِ مِنِّی».

  نویسنده : دانلودی بازدید : 1 تاريخ : دوشنبه 25 دی 1396 ساعت: 6:08
  برچسب‌ها :
  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها