فاجعه‌ی خونین داعش در کابل: حمله انتحاری به مرکز فرهنگی شیعیان؛ ۴۱ کشته و ۸۴ زخمی :: شفق نا

فاجعه‌ی خونین داعش در کابل: حمله انتحاری به مرکز فرهنگی شیعیان؛ ۴۱ کشته و ۸۴ زخمی

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

آخرین مطالب

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  پر مخاطب ها

  آرشیو مطالب

  برچسب ها

  شفقنا- وحیدالله مجروح مشاور مطبوعاتی وزارت صحت/بهداشت افغانستان در یک نشست خبری گفت ۴ زن و دو کودک در بین کشته‌شده‌ها و ۸ زن در میان زخمیان هستند. به گفته وی، اکثر زخمیان دچار سوختگی شدند و وضعیت پنج نفر از آنها وخیم است.

  به گزارش شفقنا به نقل از بی‌بی‌سی فارسی، نصرت رحیمی، معاون سخنگوی وزارت داخله/کشور افغانستان نیز می‌گوید که همه قربانیان این رویداد غیرنظامی هستند. به گفته او حمله نخست، انفجار انتحاری و دو انفجار دیگر ناشی از مین بوده است.

  گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت این رویداد را به عهده گرفته است.

  مرکز فرهنگی و اجتماعی ‘تبیان و خبرگزاری صدای افغان – آوا در یک ساختمان قرار دارند. خبرگزاری صدای افغان – آوا با نشر خبری در وب‌سایت خود نوشته که در انفجار نخست، یک حمله کننده انتحاری مواد انفجاری همراهش را در دفتر این رسانه منفجر ساخته است.

  اخیرا گروه موسوم به دولت اسلامی به طور چشم‌گیری حملاتش به کابل را افزایش داده است. تنها سه روز پیش داعش مسئولیت حمله‌ای در کابل را پذیرفت که به یک اداره امنیت ملی انجام شد و در نتیجه آن ده نفر کشته شدند. در ماه‌های اخیر داعش چندین حمله به مساجد شیعه در افغانستان انجام داده است. حملات داعش در افغانستان اما تنها به مساجد شیعه خلاصه نمی‌شود. این گروه همچنین مسئولیت حملاتی بر گردهمایی‌های سیاسی در کابل را به عهده گرفته است.

  مرکز فرهنگی تبیان در شمال کابل که امروز هدف حمله قرار گرفته، در تهران و مشهد ایران هم دفتر دارد. گفته می‌شود که این مرکز روابط نزیکی با مراکز فرهنگی و مذهبی در ایران دارد. نگرانی‌هایی وجود دارد که داعش در پی ایجاد جنگ فرقه‌ای میان سنی و شیعه در افغانستان است. در کشوری که برخلاف برخی دیگر کشورها، این دو فرقه با هم مشکل خاصی ندارند. اما جامعه شیعه در افغانستان دولت را متهم به ناکامی در حفظ امنیت شان می‌کند و به طور روز افزونی از حکومت وحدت ملی ابراز نارضایتی می‌کنند.

  نیروهای خارجی به رهبری آمریکا در شرق افغاستان، جایی که مرکز داعش در این کشور شمرده می‌شود، با این گروه در حال جنگ هستند. در استراتژی جدید آمریکا، رئیس‌جمهوری ترامپ تعهد کرده است که گروه داعش را از افغانستان، مثل عراق و سوریه “ریشه‌کن” کند.


  سید حسن حسینی، مسئول خبرگزاری افغان – آوا در کابل می‌گوید امروز نشستی از دانشجویان در این دفتر جریان داشته است. این نشست علمی و پژوهشی برای بحث روی سالروز ششم جدی (هجوم نیروهای شوروی به افغانستان) برگزار شده بود.

  به گفته وی، انفجارهای امروز ده‌ها کشته و زخمی داشته است.

  خبرگزاری صدای افغان تصاویری از رویداد نشر کرده که تخریب ساحه دفتر و کشته و زخمی شدگان را نشان می‌دهد.

  نجیب دانش، سخنگوی وزارت داخله/کشور افغانستان می‌گوید در ده ماه گذشته در عملیات نیروهای امنیتی دولتی ۲۵۰۰ مخالف مسلح کشته و ۴۰۰۰ نفرشان زخمی شده‌اند و مخالفان مسلح با انجام همچو حملات درصدد انتقام گیری هستند.

  واکنش‌ها

  ریاست جمهوری و ریاست اجرایی افغانستان با نشر خبرنامه‌هایی این رویداد را محکوم کردند.

  ارگ ریاست جمهوری افغانستان حمله امروز کابل را تروریستی خوانده و در خبرنامه‌ای نوشته‌ است:”این گروه‌ها باهدف قراردادن مساجد، اماکن مقدس و مراکز فرهنگی، مرتکب جنایات ضدبشری و اعمال نابخشودنی گردیده‌اند که چنین حرکت‌ها، خلاف همه ارزش‌های اسلامی و انسانی محسوب می‌شود.”

  ریاست اجرایی افغانستان هم با پخش خبرنامه‌ای گفته عاملان این رویداد را “دشمنان آرامش و امنیت افغانستان” خوانده است. در اعلامیه ریاست اجرایی همچنین آمده است:”حمله به مراکز فرهنگی و رسانه‌ای به معنی حمله به مدنیت و دستاوردهای مردم افغانستان است. تروریستان می‌خواهند با چنین حملات بزدلانه، تروریستی و جنایت کارانه، ارزش‌های مشترک کشوری را صدمه زده و صدای شهروندان را خفه کنند و جهل و وحشت را جایگزین آن بسازند.”

  دفتر نمایندگی سازمان ملل (یوناما) و دیده‌بان حقوق بشر هم با نشر خبرنامه‌هایی حمله امروز کابل را محکوم کرده اند.

  سفارت‌های آمریکا و بریتانیا در کابل نیز با محکوم کردن این حمله به قربانیان آن ابراز تسلیت کردند.

  کمیته مصونیت خبرنگاران افغان هم این حمله را محکوم کرده و نوشته است:”این کمیته از نهادهای ملی و بین المللی دفاع از حقوق بشر اکیدا می‌خواهد تا این موضوع را به‌گونه جدی پیگری نموده و اقدامات جدی در برابر گروه‌هایی که با این جانیان درتماس‌اند و آنان را تمویل و تجهیز می‌نمایند صورت گیرد.”

  نویسنده : دانلودی بازدید : 0 تاريخ : جمعه 8 دی 1396 ساعت: 11:12
  برچسب‌ها :
  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها